IUNC از ارسباران بازدید میکند

22 مهر 1396
1 دقیقه خواندن

ارزیابان IUCN بازدید از جنگلهای ارسباران را شروع کردند

تیر ماه سال آینده در چهل و دومین نشست یونسکو قرار است که ایران طرحی از میراث طبیعی خود با نام جنگل های ارسباران را مطرح کند. این در حالی است که امروز شنبه گروهی از بازرسان برای بازدید از این منطقه اعزام شده اند.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور درباره این خبر اعلام کرده است :دو ارزیاب اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) صبح امروز با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع کشور وارد تبریز شدند.
او همچنین درباره این خبر اینگونه ادامه داده است که : پس از برگزاری یک نشست تخصصی که با حضور ارزیابان پرونده و مسئولان استانی و سازمان های مرتبط انجام شد، قرار است هیات بازدید کننده با حرکت به سمت منطقه کلیبر بازدید از سایت های مختلف ارسباران را آغاز کنند.
تاکید بیشتر طالبیان در صحبت های خود بر این موضوع بود که :ارزیابان(IUCN) علاوه بر نشست با مسئولان و کارشناسان پرونده میراث طبیعی ارسباران در استان تبریز با مسئولان محلی و نماینده های مردم نیز جلساتی خواهند داشت.
او همچنین خطاب به گزارشگران در پیرامون صحبت ها خود اینگونه ادامه داد که : پس از آنکه ارزیابان از نزدیک ویژگی های منطقه ارسباران و گونه های منحصر به فرد را مشاهده کردند قطعا سوالات مختلفی خواهند داشت که در این میان موضوع ارزش های منطقه و مدیریت پرونده بسیار حائز اهمیت است. به طوری که آنها نه تنها عرصه پیشنهادی به یونسکو و خطوط عرصه و حریم مرزها را مورد بررسی قرار خواهند داد بلکه به طور مستقیم با جامعه محلی نیز صحبت می کنند.
بازدید این ارزیابان بخش مهمی از پرونده را پیشی می اندازد و پس از آن این گروه در جلسه ای با  هیئتی از IUNC حضور پیدا میکنند تا  با کمک متخصصان در این زمینه به پرسش هایی که قرار است این هیئت داشته باشد پاسخ های قاطعی بدهند. تاییده ی  یونسکو مرحله ی پس از این هیئت است که قرار است در تیر ماه سال آینده پس از تکمیل پرونده به آن بررسی کند و آنرا به عنوان دومین میراث طبیعی ایران معرفی کند .

معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، تهیه پرونده ارسباران طی سه سال و با فعالیت مستمر کارشناسان مرتبط با پرونده صورت گرفته است.

معرفی ارسباران

اما درباره منطقه ارسباران باید این را به شما بگوییم که :
ارسباران یا قره داغ ناحیه کوهستانی در شمال استان آذربایجان است که در سال ۱۹۷۶، یونسکو ۷۲ هزار و 460 هکتار از اراضی منطقه، در محدودهٔ ‘۴۰ °۳۸ تا ‘۸ °۳۹ شمالی و’۳۹ °۴۶ تا ‘۲ °۴۷ شرقی را بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد. شما میتوانید با همراه شدن با آژانس پرستو سیر و یا خرید تور های داخلی به بازدید از این منطه بپردازید.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با همراه باشید.