پیوستن تخت جمشید و نقش رستم به یکدیگر

17 مهر 1396
1 دقیقه خواندن

الحاق تخت جمشید و نقش رستم

الحاق تخت جمشید و نقش رستم در آینده نزدیک ممکن میشود.

آقای مسعود رضایی منفرد امروز دوشنبه هفدهم مهرماه سال 96 اعلام داشته است که: عملیات اسکن لیزر محوطه تاریخی نقش رستم و ایجاد داربست حفاظتی بر روی آرامگاه خشایار به منظور تحقق بخشیدن به اهداف مرمتی، انجام شد. 
او در اینباره ادامه داد که : اسکن‌لیزر، روش جدیدی برای مستندسازی کامل بناها و محوطه های تاریخی است که در نقش رستم با دقت بالا اجرا شد. 
آنچنان که آقای رضایی در اینباره صحبت کرده است ما به این موضوع پی میبریم که با این اسکن لیزری نه تنها در بازسازی این آثار تلاشی شده است بلکه نگه داری آنها نیز بهبود خواهد یافت. همچنین ارتقاء حفاظت و مرمت و به کارگیری دانش روز در این خصوص، پرونده ‘ثبت جهانی الحاق نقش رستم به تخت جمشید’ گامی را در مسیر رو به جلو خواهد برد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در ادامه به آبراهه های مربوط به دوره هخامشی در این محوطه و در بالای نقوش اشاره کرد و گفت: این آبراهه ها مورد بررسی حفاظتی و مرمتی قرار گرفته تا در فصل بارش، نقوش از جاری شدن آب بر روی آن در امان بماند.

الحاق تخت جمشید و نقش رستم

نقش رستم

آقای رضایی زمانی که از ایشان درباره پله گذاری به مقبره خشایار شاه را در ارتفاع 60 متری سوال شد این مسئله را گامی موثر در بهبود حفاظتی و هم چنین مرمتی در این باره دانست  و همچنین گفت: کارگاه ایجاد شده مزیت دسترسی به تمامی نقوش، درون آرامگاه خشایار و بالای نگاره ها را آسان و امکان پذیر ساخته که هم در کار برداشت و هم در تسهیل روند اجرای طرح و برنامه حفاظت و مرمت مفید خواهد بود. 
وی اظهار امیدواری کرد که احیا و اجرای طرح های حفاظتی و مرمتی در نقش رستم بتواند مسیر دستیابی محوطه تاریخی نقش رستم را به نشان ثبت جهانی یونسکو تسهیل کند. 
لازم به ذکر است که این موضوع را به شما بگوییم که نقش رستم آثری است در شمال استان فارس و نزدیک به شهرستان مرودشت که در فاصله 6 کیلو متری تخت جمشید واقع شده است. این محوطه باستانی یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده‌است و از حدود سال 1200 پیش از میلاد تا 625 میلادی همواره مورد توجه بوده‌است.
آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارند؛ علاوه بر این، در حال حاضر نقش رستم دارای جایگاه ارزشمندی در حوزه گردشگری نیز هست.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با همراه باشید.