جغرافیای تاریخی و طبیعی استان قم

27 آذر 1396
0 دقیقه خواندن

طبیعت استان قم | تاریخ طبیعی استان قم

پیش از این به طور کلی به معرفی استان قم پرداختیم.  در دنباله مقالات مربوط به  استان قم می خواهیم طبیعت استان قم و تاریخ استان قم را بررسی کنیم. با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

جغرافیای طبیعی استان قم

استان قم تقریباً در مرکز ایران با ۱۱۵۲۲۶ کیلومتر مربع وسعت ۰/۶ درصد از مساحت ایران را به خود اختصاصر داده ، این استان از شمال با استان تهران ، از جنوب با استانهای اصفهان و مرکزی ، از شرق با استان سمنان و از غرب با استان مرکزی همجوار می باشد .

استان قم بین ۳۴ درجه و ۰۹ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۱۱ دقیقه عرض شمالی و بین ۵۰۰ درجه و ۰٫۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۵۸ دقیقه طول شرقی از نصف النهار قرار دارد ، این استان در ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد و از شمال و شرقی به مناطق پست جلگه ای و از غرب و جنوب به مناطق کوهستانی محدود است، بلندترین نقطه استان قم رشته کوه ولی جاه با ۳۳۳۰ متر و رشته کوه لادها با ۳۱۰۹ متر می باشند که در امتداد رشته کوه های زاگرس قرار دارند که بعضی از رودخانه های استان از این کوهها سرازیر می شوند.

رودخانه های استان قم

رودخانه های استان که بعضی دائمی و بعضی دیگر فصلی هستند عمدتاً از شمال ، غرب و جنوب غرب وارد استان قم میشوند رودخانه های جاجړېد ، شور و آب شور از شمال، رودخانه قره چای، قمرود و چندین رودخانه فصلي دیگراز غرب و جنوب غربی وارد استان می شوند که بعد از طی مسافتی و عبور از مناطق مختلف به دریاچه نمک سرازیر می شوند.

دریاچه های نمک و حوض سدالطان در شمال و شرق استان قم محل تجمع و جمع آوری مازاد آب رودخانه هاین استان هستند که به آن سرازیر می شوند ، در ضمن معادن نمک متعددی برای امور صنعتی و خوراکی در آنها احداث شده است.

مسیرهای دسترسی استان قم

این استان مهمترین مسیر ترانزیتی جنوج، شرق، غرب، جنوب شرق و جنوب غرب به شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور الاست، مسیرهای راه آهن سراسری ایران، جاده های آسفالته، بزرگراه و آزادراههای متعدد از این اپشان به تمام نقاط ایران عبور می کند. استان قم به دلیل قرارگیری در مسیر ترانزیت کشور و موقعیت مذهبی و سیاحتی از جایگاه بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است استان قم دارای فرودگاه بین المللی میباشد ، و شما میتوانید با تهیه بلیت هواپیما ماهان به این استان سفر کنید،همچنین پذیرای مهمانان و گردشگران خارجی که از سایر کشور ها با پروازهای خارجی به این استان سفر میکنند میباشد.

خرید بلیت هواپیمای داخلی

خرید بلیط هواپیمای خارجی

مسیرهای دسترسی استان قم

پیشینه باستانی استان قم

این منطقه از معدود نقاط تاریخی ایران است که براساس کاوشهای انجام شده در قمرود سابقه تاریخی آن به هزار سال پیش میرسد، باستان شناسان اعتقاد دارند که این منطقه از اولین مناطقی است که انسانها در آن مستقر بوده اند که با چند مثال ساده صحت آن اثبات می شود.

مثلاً در روزگار انسانهای اولیه بر روی رودخانه ها سدهای عظیم امروزی نبوده و رودخانه هایی مانند جاجرود، کرج ، آب شور، قره چای ، قمرود و رودخانه های کوچکتر فصلی همگی در نهایت به این منطقه سرازیر شدهاست.

بعد از استفاده مازاد آن نیز به دریاچه های اطراف که پر آبتر و پهناورتر از امروز بوده اند سرازیر می شد، همین امر موجب می شد تا این دریاچه ها مانع بزرگی در مقابل حرکت شنها و ماسه های صحرا به این منطقه و نیز منبع تامین کننده آبهای زیرزمینی باشند، به این ترتیب این منطقه که از اولین زیستگاه های انسانی بوده پرآبتر و کشاورزی در آن رونق بیشتری داشته و زمستانها هم به واسطهٔ جلگه ای بودن از هوای معتدلی برخوردار بوده.

طبیعت استان قم

 بلیت هواپیما داخلی

بلیط هواپیمای ماهان

خدمات تور داخلی

تاریخچه استان قم

استان قم در دورانهای پیش از اسلام هم مانند امروز مسیر رفت و آمد مسافران و کاروانها بوده، وجه تسمیه نام آن با الهام از نام قلعه ای به نام (کوم ) که در نزدیکی شهر امروزی بوده و در زمان حضور اعراب به قم تبدیل شده است، هسته اولیه تشکیل شهر قم به سال ۲۴ هجری همزمان با سقوط اصفهان بدست اعراب باز میگردد که با ورود قبیله ابوموسی اشعری و اسکان آنها در این منطقه به شهر تبدیل می شود.

مهاجرت و اسکان قبایل عرب در این منطقه منجر به اخراج و مهاجرت اقوام آریایی و زرتشتی از آن شده و اعراب بیشتری به این منطقه مهاجرت کردند از جمله علوی ها که از گرایشات و تعصبات شیعی برخوردار بودند و رفته رفته منجر به برخوردهای نظامی و سیاسی بین آنها و دولت بنی عباس و کانون مبارزات جدید با دولت عباسی گردید.

 آثار تاریخی بیشمار  این استان را به یکی از مقاصد پرطرفدار برای تور داخلی تبدیل کرده.با تهیه بلیت هواپیما می توانید از جاذبه های تاریخی این استان دیدن کنید.

تاریخ طبیعی استان قم

از این تاریخ به بعد حوادث تلخ و خونبار فراوان دیگری بر این منطقه تحمیل شد که از این مقال خارج است ، حوادثی مانند قتل عامهای پی در پی بنی امیه و بنی عباس در دوره های مختلف ، قتل و عام و نخریب در زمان مأمون ، معتصم عباسی، معتمد عباسی ، مغولها، تیمور لنگ و اشرف افغان که هر کدام ضایعه ای سنگین و غیر قابل جبران بوده است .

دوران شکوفایی و رونق روز افزون این ناحیه از زمانی شروع می شود که شاه اسماعیل صفوی بنیاد یک کشور مستقل و ملی را پایه ریزی می کند و از روزگار صفوی تا به امروز این منطقه کانون توجهات فراوان سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بوده است.


آژانس گردشگری پرستو سیر برگزار کننده تور های داخلی و خارجی و ارائه دهنده خدمات بلیط هواپیما داخلی و خارجی دارای برنامه متنوعی از تور های خارجی و داخلی میباشد، از سایت ما دیدن کنید.

بلیط هواپیمای ماهان

بلیط هواپیمای ماهان ارزان