نکات مهم در هنگام سوار شدن به هواپیما قسمت سوم

10 اردیبهشت 1398
1 دقیقه خواندن

 

 

 در دو مقاله پیش در مورد مراحل سوار شدن به هواپیما از مرحله چک این تا مرحله سوار شدن به هواپیما و سپس فرود و برداشتن چمدان صحبت کردیم و در این میان نکاتی را نیز ذکر کردیم. در این مقاله قصد داریم در مورد برخی نکات مهم سوار شدن به هواپیما که باید رعایت کنید صحبت کنیم.

در دو مقاله پیش در مورد مراحل سوار شدن به هواپیما از مرحله چک این تا مرحله سوار شدن به هواپیما و سپس فرود و برداشتن چمدان صحبت کردیم و در این میان نکاتی را نیز ذکر کردیم. در این مقاله قصد داریم در مورد برخی نکات سوار شدن به هواپیما که باید رعایت کنید صحبت کنیم. این نکات به شما کمک می کند سفری ایمن و بدون دردسر داشته باشید و از تجربه سوار شدن با هواپیما لذت ببرید. 

وسایل ممنوعه و غیر ممنوعه در هنگام سوار شدن به هواپیما

 

 • در هنگان سوار شدن به هواپیما شما مجازید تا 5 کیلوگرم بار به داخل کابین هواپیما ببرید. وسایل الکترونیک شخصی مانند موبایل و لپ تاپ به داخل کابین هواپیما مجاز هستند. محدودیتی نیز برای بردن لوازم آرایش به هواپیما و یا لوازم بهداشتی به داخل کابین وجود ندارد. با این حال، مواد آتش زا، اسپری ها مانند گاز اشک آور، گاز فلفل، اشیای نوک تیز مانند چاقو، قیچی، ناخن گیر و .. ، مواد شیمیایی، خمیر، ژل، لوازم گلف، اسکیت، قلاب ماهی گیری را نمی توانید در هنگام سوار شدن به هواپیما  با خود به داخل کابین ببرید.

 

 • از وسایل ممنوعه به هواپیما می توان به اسلحه، مواد منفجره، مواد آتش زای جامد مانند ترقه و فشفشه، مواد رادیواکتیو، مواد سمی، باتری ماشین و متعلقات سیستم سوخت را نام برد.
 • وسایل زیر را در صورتی که ثبت شده باشند می توانید در هنگام سوار شدن به هواپیما با خود به داخل کابین ببرید: چاقو، وسایل بریدن، تفنگ پینت بال، ابزارهای بزرگ دستی.
 • حداکثر بار برای هر فرد 7 کیلوگرم برای پروازهای داخلی و 30 کیلوگرم برای پروازهای خارجی است. برای مقدار بیش از این باید هزینه اضافه بپردازید.

اشیای گم شده

 • فرودگاه در هنگام سوار شدن به هواپیما هیچ مسئولیتی در قبال اسناد و مدارک، جواهرآلات و پول نقد شما ندارد. بنابراین توصیه می شود این اقلام را به همراه کیف دستی به داخل کابین ببرید.

 

اموال آسیب دیده

 • برای جلوگیری از آسیب به وسایلتان بهتر است در زمان سوار شدن به هواپیما آنها را بسته بندی کنید و بعد به مامور حمل بار تحویل دهید. فرودگاه هیچ مسئولیتی در قبال اشیای آسیب دیده شما ندارد.
 • اشیای مفقود شده یا پیدا شده را به پلیس فرودگاه اعلام کنید. شما برای تحویل اشیای گم شده نیاز دارید تا مدرک شناسایی خود به علاوه فاکتور محصولاتی مانند موبایل، لپ تاپ و دوربین عکاسی را به پلیس ارائه دهید تا آن را به شما باز گردانند. اگر وسیله مفقود شده ای یافتید آن را به قیمت امانت فرودگاه تحویل دهید.

 

استعمال دخانیات

 • استعمال دخانیات در فرودگاه و هواپیما ممنوع است.

 

کودکان

 • قیمت بلیط برای کودکان در پروازهای چارتری و سیستمی متفاوت است. بلیط چارتی دارای دو قیمت برای کودکان است. کودکان زیر 2 سال نیازمند صندلی جداگانه نبوده و می توانند در آغوش والدین بنشینند. قیمت بلیط نوزادان زیر 2 سال 10 درصد قیمت بلیط بزرگسالان است. کودکان بین 2 الی 12 سال نیازمند صندلی جداگانه بوده و بهای قیمت بلیط آنان مانند بلیط بزرگسال محاسبه می شود. در بلیط سیستمی سه قیمت برای کودکان وجود دارد. بلیط پرواز کودکان زیر 2 سال 15 درصد بلیط بزرگسال محاسبه می شود ( به غیر از شرکت هواپیمایی ماهان که 75 درصد تخفیف اعمال می کند). قیمت بلیط کودکان بین 2 تا 12 سال به صورت نیم بها محاسبه می گردد و قیمت بلیط پرواز کودکان بالای 12 سال مانند بزرگسالان محاسبه می شود.
 • بسیاری از خطوط هوایی اجازه می دهند شیرخشک نوزاد، غذاهای مایع و داروهای او را در هنگام سوار شدن به هواپیما با خود به داخل کابین ببرید. همچنین در فرودگاه ها اتاق نوزاد وجود دارد که در آن می توانید کودک خود را پرستاری کنید.
 • همچنین در داخل کابین هواپیما صندلی مخصوص کودک وجود دارد که در صورت تمایل می توانید آن را از قبل درخواست کنید.