جاذبه های بندرعباس در سفر به این شهر

 

در این نوشته، به مرکز استان هرمزگان سفری مجازی می کنیم و سعی بر این داریم تا در قالبی چکیده و موجز، دیدنی های این استان را از نظر بگذرانیم. کار با معرفی جغرافیایی و تاریخی آغاز می شود و به بررسی چند مصداق ختم خواهد شد. در آخر، مخاطب شمایی کلی از دیدنی های بندرعباس دریافت خواهد کرد.

جاذبه های بندرعباس در سفر به این شهر

دیدنی های بندرعباس کدام اند؟

در طول زندگانی، هر یک از ما تجربه کرده ایم که روحمان، با شنیدن چند نوای محلی نی انبان، به پرواز درآمده و جدا از تن، برفراز تنگه هرمز، جزایر سه گانه معروف و خلیج همیشگی فارس با ریشه های باستانی خود تجدید میثاق کرده است. فارغ از این که ایرانی در کدام استان سکونت دارد و به کدام گویش تکلم می کند، عشق به جنوب چیزی نیست که بتوان ساده از کنارش گذر کرد. سخن را کوتاه می کنیم، در این نوشته، سفری مجازی خواهیم داشت به مرکز استان هرمزگان و جاذبه های بندرعباس را به نظاره خواهیم نشست. با ما همراه باشید.

مقدمه، چرا بندرعباس شاهراه ایران است؟

نگاهی به تاریخچه بندرعباس

خود بندرعباس پر است از جاذبه و دیدنی (در ادامه آن ها را بررسی می کنیم). اما سفر به این شهر شما را در شاهراهی قرار می دهد که با نگریستن به هر سو، دوست دارید چند کیلومتری طی کنید تا مبادا از جذابیت سفر شما کاسته شود. به عنوان مثال، حرکت به سمت جنوب در آب نیلگون خلیج فارس، شما را به جزیره هرمز می رساند و اگر روی نقشه به سمت چپ این جزیره نگاه کنید، کیش مقابل چشمان شما خواهد بود. اگر هم اهل سفر زمینی باشید و بخواهید در حاشیه ساحل سفر کنید، منطقه حفاظت شده خمیر در غرب بندرعباس قرار گرفته است.

اما این موقعیت ویژه بندرعباس اتفاقی به دست نیامده است. مستندترین تاریخی که در دست داریم، حکایت از علاقه داریوش، پادشاه پرآوازه هخامنشی به این بندر دارد. آن ها تجارت و فتوحات خود را از این ناحیه آغاز کردند و پس از مدتی، دنیا ارتباط بازرگانی خود با ایران را از همین شاهراه پی گرفت. در سده های بعد اما، چشم طمع اجنبی فراوان به نگین جنوبی ما معطوف شد ولی، هربار با رشادت آن را به مام میهن باز گرداندیم. آخرین بار، این کار به دست شاه عباس صفوی صورت گرفت و با همت او پرتقالی ها خاک ما را ترک گفته و به افتخار این فتح، نام بندر گمبرون، به بندرعباس تغییر کرد.

جاذبه های بندرعباس کدام اند؟

چرا باید به بندرعباس سفر کنیم؟

اگر بخواهیم جاذبه های بندرعباس را توصیف کنیم، باید بگوییم که حتی قدم زدن در کوچه های باریک این شهر و تماماش تاریخ نقش بسته بر دیوارها هم دیدنی است. اما به طور مشخص، به دلایل زیر می توان به بندرعباس سفر کرد.

تنوع فرهنگی

از مهم ترین جاذبه های بندرعباس، باید به تنوع فرهنگی این شهر اشاره کرد. شما در کوچه و بازار حرکت می کنید و مساجد اهل سنت و شیعه را شانه به شانه هم نظاره خواهید کرد. گویش های موجود هم جالب است، علاوه بر فارسی، زبان های لطیف عربی و هندی گوش شما را نوازش خواهند داد و در آخر، باید به لباس های رنگارنگ محلی بندرعباس اشاره کنیم. سخت است که خانم باشید و یک لباس محلی را به یادگار از بندرعباس به دیر و دیار خود نبرید.

پایبندی به سنت ها

به جرات می توان گفت که در هیچ شهر ایران، به اندازه بندرعباس مردم به سنت های قدیمی خود بها نمی دهند. آن ها حنابندان دارند، سفره اموات می اندازند، برای بیرون کردن بیماری از جسم بیمار مراسم زار می گیرند و به طلب باران قربانی می کنند. اگر اهل تماشای مراسمات اینچنینی هستید، بندرعباس برای شما مقصد جالبی به نظر می رسد.

بازار بکر و دست اول

یکی از جاذبه های مهم بندرعباس خرید است. همه ما از خرید با واسطه به ستوه آماده ایم. اما وقتی در بندرعباس باشیم، می توان به طور مستقیم، بار وارداتی را دست اول خریداری کرد. بد نیست بدانید که امروزه بندرعباس مراکز تجاری مدرنی دارد.

جاذبه های تاریخی

از صفویان تا هخامنشیان، از قاجار تا پهلوی و از ساسانیان تا همین امروز، آثار تاریخی به جامانده در قالب بنا و شاهکار معماری، جاذبه های بندرعباس را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، عمارت کلاه فرنگی، معبد هندوها، مسجد ناصری و مجموعه آب انبارهای بندر عباس را در لیست بازدید خود قرار دهید.

جاذبه های طبیعی  

یک بار دیگر به هرمزگان روی نقشه نگاه کنید. چسبیده به تنگه هرمز، از خلیج فارس تا دریای عمان کشیده شده است. این تنوع سبب می شود منابع طبیعی، در زمره ی مهم ترین جاذبه های بندرعباس دسته بندی شوند.

سخن آخر درباره جاذبه های بندرعباس

هر چند که معرفی تمام دیدنی های بندرعباس ممکن و مقدور نیست، اما سعی ما این بود که در چارچوبی کلی، تصویری بزرگ از جاذبه های این شهر در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم از مطلب لذت برده باشید و نظرات ارزشمند خود را با ما درمیان بگذارید.