دیدنیهای اصفهان در سفر به اصفهان (قسمت پنجم)

6 مرداد 1397
0 دقیقه خواندن

اغراق نکرده ایم اگر بگوییم اصفهان، نگینی بر انگشتر ایران است؛ بی نظیرترین جاذبه های گردشگری جهان در اصفهان جای گرفته اند؛ آثار تاریخی و باستانی که نمادی از حکومت چند صد ساله پادشاهان و خلفای مقتدر بوده اند، همه در سرتاسر اصفهان پراکنده شده اند. هر ساله تعداد توریست هایی که برای دیدن جاذبه های اصفهان به این استان سفر می کنند، در حال افزایش است. بی شک بازدید و آشنایی با مناطق دیدنی این استان، می تواند یکی از به یادماندنی ترین خاطره های سفر افراد باشد. در سفر به اصفهان با ما همراه باشید.

 

کلیسای وانک اصفهان، یادگار ارزشمند از معماری دوران حکومت شاه عباس دوم

کلیسای وانک

اولین آثار حضور ارامنه در شهر اصفهان به دوران حکومت شاه عباس دوم بازمی گردد. پس از آنکه شاه عباس تعداد زیادی از ارامنه را به این شهر آورد، آن ها را در منطقه ای به نام جُلفا سکونت داد و دستور ساخت مکانی را برای عبادت مسیحیان ارامنه صادر کرد که امروزه به عنوان کلیسای وانک شناخته می شود.

بنای ساختمان کلیسای وانک اصفهان از خشت خام ساخته شده است و کاشی کاری های زیبا و تعدادی کتیبه نیز در این بنا، نصب شده اند. بر روی کتیبه های این کلیسا، تاریخ ساخت و نام برخی از افراد معروف ارامنه ثبت شده است. نقاشی های منحصر به فرد، همراه با معماری شگفت انگیز در نمای داخلی کلیسای وانک به چشم می خورند که همگی نماد اوج هنر در دوران شاه عباس دوم هستند.

آبشار ملخ، اوج هیجان و زیبایی در شهرستان سمیرم اصفهان

آبشار ملخ اصفهان

حدود 160 کیلومتر که از شهر اصفهان به سمت جنوب غربی حرکت کنید، به منطقه سرسبز روستایی می رسیدد که به دلیل جاذبه گردشگری خود به نام آبشار ملخ، شهرت یافته است. آبشار ملخ در باورهای مردم اصفهان به نام آب ملخ نیز معروف است. مناظر اطرف این آبشار شگفت انگیز، زیبا و بی بدیل است و منشأ آن از آب های دنا سرچشمه می گیرد. افراد بومی روستا عقیده دارند آب این آبشار می تواند ملخ ها را از سمت محصولات کشاورزی آن ها دور کند. سقوط قطرات آب از ارتفاع این آبشار و صدای گوش نواز آن، زیبایی این منظره طبیعی را صدچندان کرده است. در سفر به اصفهان، دیدن مناظر آبشار ملخ را از دست ندهید.

 کویر خارا، جاذبه گردشگری منحصر به فرد با تپه های شنی

کویر خارا

بازدید از کویر خارا و گردش در دل بیابان های شنی این منطقه برای کسانی که برای تجربه های هیجان انگیز آماده اند، بهترین گزینه گردشگری است. کویر خارا یا کویر ورزنه نام محل بیابانی در اطراف اصفهان است. حدود 30 کیلومتری شرق اصفهان، متمایل به سمت جنوب شرقی، شهری به نام ورزنه قرار دارد که بیابان های آن از شهرت زیادی برخوردار است.

مناظر خشک کویری، تپه های ماسه ای و شنی و البته طلوع و غروب شگفت انگیز خورشید در این منطقه، جاذبه های کویر خارا هستند که هر گردشگری را به سمت خود جذب می کنند. تفریحات بیابان گردی، موتورسواری، تپه نوردی، راه رفتن در میان ماسه ها، شترسواری و اسب سواری در این منطقه رایج هستند. اگر به دیدن ستارگان در شب علاقه مند هستید، کویر خارا بهترین مکان برای رصد زیبایی های آسمان شب است.

برج های کبوترخانه، اوج شکوه و عظمت معماری اصفهان

برج های کبوتر خانه اصفهان

برج های کبوترخانه در اصفهان، بناهایی هستند که معماری آن ها به صورت کاملاً منحصر به فرد طراحی شده است. لانه های متعدد و انبوه برای کبوترها، با معماری پیچیده در این برج ها ساخته شدند. در زمان های قدیم، این مکان برای زندگی کبوترها ساخته شده بودند و از فضولات این پرنده ها به عنوان یکی کود کشاورزی استفاده می شد. این کودها از کف برج ها جمع آوری می شد و در زمین های کشاورزی به کار می رفت. تعداد این برج ها امروزه کم شده است اما معماری داخلی آن ها از شاهکارهای جهان به شمار می رود.