سفر به کاشان ( قسمت اول ) – باغ فین کاشان

29 اردیبهشت 1397
1 دقیقه خواندن

سفر به کاشان ( قسمت اول )

باغ فین کاشان

 

 

سفر به کاشان به همراه تور بهترین گزینه برای کاشان گردی است ، پس اگر از طرفداران تور کاشان هستید پرستو سیر را انتخاب نمایید.

تور کاشان

حمام و باغ فین کاشان

یکی از دیدنی های کاشان در سفر به کاشان حمام و باغ فین کاشان است. شاید کسی در ایران نباشد که نام باغ و حمام فین کاشان به گوشش نخورده باشد. چرا که یکی از شخصیت های مهم و محبوب تاریخی به نام میرزا تقی خان امیر کبیر در این مکان به قتل رسیده است. بنابراین باغ فین کاشان هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ آب و هوا یکی از جاهای دیدنی کاشان محسوب می شود. باغ فین کاشان در 9 کیلومتری مرکز شهر کاشان واقع شده است. وجود درختان زیاد با سن طولانی در این باغ که بیشتر آنها درخت سرو و کمی هم درخت چنار وجود دارد و همچنین قرار گرفتن این باغ در کنار چشمه سلیمانیه، این باغ را به یک مکان باصفا و آب و هوای مطبوع و نشاط آور تبدیل کرده است. البته این باغ از حیث معماری ویژگی بارزی ندارد چرا که این باغ مخصوص استفاده خدمتکاران ساخته شده است. دلیل این که این باغ به باغ فین معروف است این است که در کنار روستای فین قرار گرفته است. چشمه سلیمانیه نیز احتمالا قبلا به نام چشمه فین بوده است که شاه سلیمان صفوی صفه ای پیرامون چشمه بنا نمود که باعث شد نام آن از فین به سلیمانیه تغییر پیدا کند.

[foogallery id=”12098″]

ثبت ملی و جهانی باغ فین کاشان

باغ فین کاشان علاوه بر ثبت به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال 1314 شمسی، در سال های اخیر توسط یونسکو به ثبت جهانی نیز رسیده است. ثبت جهانی یونسکو همراه با تغییراتی در سنگ فرش و پیاده رو های باغ بوده است.

حمام فین کاشان در داخل باغ فین کاشان قرار دارد. باغ فین کاشان از دوران سلطنت آل بویه به یادگار مانده است و توسعه این باغ را به دوران صفویه نسبت می دهند. پس از دوران صفویه بناهایی از جمله حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریم خانی و اتاق شاه نشین به باغ اضافه شده اند. این باغ دارای وسعت زیادی است و به دلیل همجواری با چشمه سلیمانیه از آب فراوانی برخوردار است. آب اساسی ترین عنصر در طراحی باغ فین بوده است. این باغ دارای استخر، حوض ها و جوی های پر از آب و همچنین فواره های آبی است. رسیدن آب از چشمه سلیمانیه به استخر و به متعاقب آن به حوض ها و جوی ها به شکل جالبی ایجاد شده است که طرح آن را به غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضی دان معروف دوره صفوی نسبت می دهند.

باغ فین کاشان دارای دو حمام در قسمت جنوبی خود می باشد که به دو حمام کوچک و بزرگ معروف است. حمام بزرگ مخصوص امرا و حمام کوچک نیز مخصوص خدمتکاران بوده است. قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1230 هجری شمسی در حمام کوچک فین کاشان اتفاق افتاده است که به همین دلیل این حمام معروف شده است.

 

سفر به کاشان با پرستو سیر

سفر به کاشان به همراه تور بهترین گزینه برای کاشان گردی است ، پس اگر از طرفداران تور کاشان هستید پرستو سیر را انتخاب نمایید.

تغییرات سال های اخیر در باغ فین کاشان

در سال های اخیر باغ فین کاشان موجب آسیب هایی شده است. این آسیب ها یا به دلیل بی تجهی بوده است یا اینکه دخالت های غیر کارشناسانه و آبیاری های غیر اصولی و ایجاد پیاده رو های آهکی و سیمانی بوده است. این عوامل موجب خشک شدن و آسیب دیدن درختان زیادی شده اند. البته مسئولین میراث فرهنگی علت خشک شدن درختان را پایان یافتن عمر مفید آن ها می دانند.

یکی دیگر از تحولاتی که در سال های اخیر در باغ فین کاشان اتفاق افتاده است تفکیک جنسیتی آن توسط میراث فرهنگی بوده است. بازدید از این باغ اکنون به صورت مردانه و زنانه صورت می گیرد.

خلاصه

کاشان یکی از شهر هایی است که گردشگران زیادی را هر ساله به خود می بیند. بناهای زیادی نیز در شهر کاشان هستند که هر یک ویژگی های جالب خود را دارد.. یکی از بناهای معروف شهر کاشان باغ فین کاشان است که به دلیل قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در آن بسیار معروف شده است. ویژگی جالب این باغ وجود آب و درخت فراوان در این منطقه است.