دیدنی های مشهد در سفر به مشهد

5 دی 1397
1 دقیقه خواندن

 

 در این نوشتار ابتدا به بررسی لقب مشهد (شهر بهشت) پرداخته ایم و سپس با معرفی کوهسنگی و باغ وکیل آباد به عنوان دو جاذبه ی برجسته، به سطح شهر رفته ایم و المان های شهری را مورد توجه قرار داده ایم. در مجموع این نوشته دیدگاهی جامع از فضای شهری مشهد به مخاطب ارائه می دهد.

اگر به صورت زمینی به مشهد سفر کنید، در اولین مجال، بنر و بیلبوردهایی می بینید که ورود شما را به “شهر بهشت” تبریک می گویند. در نگاه اول این لقب برای مشهد رنگ و بوی مذهبی شهر را برجسته می سازد، حال آن که بد نیست بدانید همه ماجرا به این مساله محدود نمی شود. حتی شاید بهشت بودن مشهد اشاره ای است به این حقیقت که در دل یک دشت خشک، دیاری پدید آمده پر از پارک، سبزی، مجتمع آبی، ییلاق و غیره.

باری؛ علت نامگذاری مذکور هرچه باشد تفاوتی نمی کند، بیایید سفری مجازی داشته باشیم به مشهد و دیدنی های این شهر را سرسری از نظر بگذرانیم، با ما همراه باشید.

از شاه عباس تا نادر؛ کوهسنگی مشهد

حتی نیاز به تاکسی و وسیله ندارید، از هرکجای مشهد می توانید با استفاده از قطار شهری و اتوبوس به پارک کوهسنگی برسید. علاوه بر منظره و نمایشگاه های فصلی و چند مجسمه ی زیبا، بازدید از کوهسنگی شبیه گام گذاشتن در دالان تاریخی ایران است.

جالب است بدانید شاه عباس در دامنه ی کوه های این پارک تاج بر سر گذاشته و محوطه با الهام از معماری نادر در کلات طراحی شده است.

 اگر هم اهل هنر هستید و توصیف های فعلی شما را به بازدید راغب نکرده، باید بگوییم در دهه چهل، شهردار وقت میلان ایتالیا دو مجسمه به ایران آورد و آن دو مجسمه، همان شیرهای سنگی ورودی این پارک هستند.

 

باغ وکیل آباد مشهد

اخیرا تا نام سفر به مشهد و بررسی دیدنی های این شهر به میان می آید ذهن همه می رود سراغ مراکز خرید و اماکنی که مختص مقاصد توریستی پدید آمده اند. در این قسمت اما می خواهیم شما را با یکی از دنج ترین دیدنی های مشهد آشنا کنیم. باغ وکیل آباد یکی از مناطق خوش آب و هوای شهر بهشت است که معمولا زیر سایه ی ییلاقات طرقبه و شاندیز مورد بی توجهی قرار می گیرد. حتی افرادی که تا باغ وحش وکیل آباد مشهد می آیند، خبر ندارند که کمی پایین تر، باغ وکیل آباد وجود دارد.

بگذریم، اگر حضور در دل طبیعت، آنهم در مسافتی چسبیده به شهر را دوست دارید و دنبال محیطی دنج برای گذران وقت هستید، این دیدنی را در سفر به مشهد از دست ندهید.

المان های شهری مشهد

گاهی نیازی نیست که دنبال مکانی خاص باشید، زیرا بعضی از دیدنی های مشهد به سادگی در کوچه و خیابان حضور دارند. هرچند که المان های شهری در تمام کشور فراگیر شده اند و به مناسبت های گوناگون طراحی و اجرا می شوند، اما از ابتدا تا امروز، این المان ها حضور ویژه ای در مشهد داشته اند و امروز، گاه و بی گاه، بدون دلیل و مناسبت، می توان آثار هنری را سطح شهر مشاهده کرد.

کار تا حدی قوی پیش می رود که بعضی از این آثار رفته رفته در تار و پود تاریخی این شهر قرار می گیرند و بازتاب دهنده ی قسمتی از فرهنگ خراسان تلقی می شوند، درست مثل این تصویر که اشاره ای است به خط راه آهن سراسری ایران و اولین ایستگاه مدرن این دیار.

امیدواریم علی رغم محدودیت کمی، این نوشته توانسته باشد دریچه ای از دیدنی های مشهد را مقابل شما بگشاید.