همسایه ی دریای مازندران؛ یادگار روزهای روشن رامسر؛ میامی ایران (قسمت چهارم)

10 شهریور 1397
1 دقیقه خواندن

تصویری که در پایین مشاهده می کنید میامی، گل سرسبد شهرهای ایالت فلوریدا نیست، بلکه رامسر است از استان مازندران ایران. هر چند که ما از نظر امکانات و ساخت و سازهای توریستی عقب مانده ایم و کمیت لنگی در بحث های محیط زیستی داریم، اما شهر ساحلی ایران نشان می دهد، هنوز هم حرف های زیادی در زیبایی و جذب گردشگر برای گفتن دارد. در این مقدمه، به حق رامسر را با میامی ایالات متحده ی امریکا مقایسه کرده ایم و در ادامه، به جای رفتن سراغ توصیفات تکراری، کلیشه ای و نخ نما، ویژگی هایی را مورد بحث قرار می دهیم که ساده هستند، اما کسی به آن ها توجه ندارد.   

رامسر میامی ایران

یک طرف ساحل؛ یک طرف جنگل

از ابتدایی ترین شهر استان گلستان، تا انتهای گیلان، از اولین شهر جنوب غربی تا چابهار، هیچ شهر دیگری در این دیار، چنین امکانی را به من و شما نمی دهد که پشت فرمان بنشینیم، شیشه را پایین دهیم، آرنجمان را به در تکیه داده و اگر اهل دود باشیم، سیگاری روشن کنیم، در حالی که یک طرف دریای مازندران است و طرف دیگر، جنگل های سرسبز این استان. چند کیلومتری که اینگونه می رانید، از عمرتان حساب نخواهد شد، روی حرف ما حساب کنید.

طبیعت بکر؛ اختلاف ارتفاع و منظره های ناب برای عکاسی

 نمی دانیم چه ذائقه ای دارید، اما اگر به نحوی عکاسی می کنید، یا شیفته ی مشاهده ی مناظر تکرار نشدنی طبیعی هستید، رامسر در بالاترین کیفیت ممکن این امکان را برای شما فراهم می آورد. دلیل این امر، حضور یک رشته کوه و ساحل در مساحتی کوتاه است و در نتیجه، کافی است کمی در جاده های فرعی وارد شوید، قسمت به قسمت، متر به متر و وجب به وجب، می شود تجربه ای خاص، از حضور در طبیعت بکر و منظره ای که غیر قابل توصیف است.

یک طرف ساحل؛ یک طرف جنگل

منظره ی شهری؛ نخل و مه و زیبایی

شما چه پیاده و چه سواره، در شهر رامسر به این سو و آن سو بروید، در پارک ها قدم بزنید و نگاه کنید چگونه نخل های زیبای سر به فلک کشیده، در پس و پیش مه، خودنمایی می کنند، در حالی که کوه و جنگل در دور دست ها عظمت طبیعت را به رخ می کشد. در ضمن، سازه های این شهر مازندران، با باقی نمونه های موجود، از زمین تا آسمان تفاوت دارند.

منظره ی شهری؛ نخل و مه و زیبایی

تماشای غروب؛ زمانی برای تامل در خود

شاید باورتان نشود اما مثلا مراکشی ها تبلیغ مکانی را می کنند که تماشای غروب از آن جلوه ای مخصوص دارد. ما در ایران یکی از بهترین هایش را داریم، رامسر، رفتن خورشید را در کنار سبزی جنگل و آبی دریا نمایش می دهد، به این بیافزایید نسیم دم غروب و سرخی به وجود آمده در آسمان را، مخلص کلام اینکه، تماشای غروب از رامسر، حال و هوایی منحصر به فرد دارد و زمانی است برای تامل در خود.

تماشای غروب؛ زمانی برای تامل در خود شاید باورتان نشود اما مثلا مراکشی ها تبلیغ مکانی را می کنند که تماشای غروب از آن جلوه ای مخصوص دارد. ما در ایران یکی از بهترین هایش را داریم، رامسر، رفتن خورشید را در کنار سبزی جنگل و آبی دریا نمایش می دهد، به این بیافزایید نسیم دم غروب و سرخی به وجود آمده در آسمان را، مخلص کلام اینکه، تماشای غروب از رامسر، حال و هوایی منحصر به فرد دارد و زمانی است برای تامل در خود.

ساحلی که بیش از حد تمیز است

هر چند که نمی توان سستی خود ما در خرابی محیط زیست و آلودگی دریا را انکار کرد اما، پس از فروش پاشی شوروی، کشورهای کوچک به وجود آمده بی رحمانه دست به استفاده از منابع دریا زدند و معضلات بی شماری در دریای مازندران به وجود آوردند. نکته ی جالب اما اینجاست، ساحل رامسر، به دلایلی که حتما به نوع گردش امواج و شکل هندسی آن ارتباط پیدا می کند، از گزند این آلودگی ها مصون مانده و هنوز هم تمیز است و دوست داشتنی، در نتیجه، به سواحل به بکر رامسر سر بزنید.

ساحلی که بیش از حد تمیز است

جمع بندی؛ دیدنی های رامسر در تور این شهر

در این نوشته از تلکابین رامسر، بوستان های جنگلی، غار یاغی لوکا و آبشار و کاخ مرمر و غیره نگفتیم. بلکه در کلی ترین حالت ممکن، این شهر را با میامی امریکا مقایسه کردیم و آن چه تور رامسر به کل ارائه می دهد را تشریح کردیم، امیدواریم که متن مقاله به دل شما نشسته باشد.