دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز (قسمت دوم)

7 مرداد 1397
0 دقیقه خواندن

بازدید از دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز به عنوان یک شهر تاریخی و خوش آب و هوا از اهمیت زیادی برخوردار است.

 شیراز که همگان آن را با بوی بهار نارنج و غزلیات شورانگیز حافظ می‌شناسند، از دیرباز مقصد نهایی بسیاری از مسافران علاقه‌مند به شعر و فرهنگ و ادب بوده است.

دیدنی های شیراز

اگر علاقه‌مند هستید که آثار تاریخی و هنری را در یک قاب عکس مصور تماشا کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم بازدید از دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز را در برنامه سفرهای تفریحی‌تان جای دهید؛ زیرا با سفر به این شهر تاریخی هیجان انگیزی می‌توانید تاریخ مردمان این مرز و بوم را از نزدیک تماشا کنید و با هنر اصیل و بی‌بدیل ایرانی بیشتر آشنا شوید.

 

حافظیه و تفالی بر دیوان شاعر نامی ایران حافظ

یکی از مشهورترین دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز که مورد توجه توریست‌های داخلی و خارجی قرار می‌گیرد، حافظیه است. این محل که در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن قرار دارد، مقبره شاعر نامی ایران حافظ را در قلب خود جای داده است.

حافظیه و تفالی بر دیوان شاعر نامی ایران حافظ

حافظیه دو هکتار مساحت دارد و دارای دو صحن شمالی و جنوبی است. این دو صحن به وسیله یک تالار 56 متری که دارای 20 ستون سنگی به ارتفاع 5 متر است از هم جدا شده‌اند. آرامگاه خواجه حافظ شیرازی در صحن شمالی حافظیه قرار دارد.

مقبره حافظ در دوران زندیه و به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است و از معماری متعلق به این دوران برخوردار است.

با وجود هیاهوی زیادی که در اثر عبور و مرور گردشگران در این منطقه وجود دارد، حافظیه از آرامش خاصی برخوردار است و می‌توانید روحتان را در طول مدت زمانی که در این مکان حضور دارید جلا دهید.

باغ ارم شیراز

بازدید از باغ ارم شیراز

از دیگر دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز می‌توان به باغ زیبا و رؤیایی ارم اشاره کرد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این باغ در دوران سلجوقیان بنا شده است اما در دوران زندیه و قاجاریه نیز تغییرات خاصی در قسمت‌های مختلف آن صورت پذیرفته، که سبب زیباتر شدن باغ ارم گشته است.

در قسمت میانی باغ عمارتی سه طبقه بنا شده است که در آن می‌توانید گچ بری‌ها، معماری‌ها و تزئینات مربوط به دوران قاجاریه را به خوبی مشاهده کنید.

در قسمت ورودی عمارت نیم دایره‌هایی وجود دارند که در آن­ها تصاویری از شاهنامه فردوسی و نبردهای پادشاهان قاجار به تصویر کشیده شده است.

باغ ارم شیراز

در اطراف ساختمان میانی باغ نیز درختان فراوانی به چشم می‌خورند که منظره سرسبزی را پیش روی گردشگران به نمایش گذاشته‌اند. در میان درخت‌های متنوع و سروهای کاشته شده در این باغ، یک درخت سرو بلند قامت مشاهده می‌شود که به دلیل حرکات موزونی که دارد به نام سروناز مشهور است. با بازدید از این بنا می‌توانید به یک تیر دو نشان بزنید و علاوه بر بازید از مکانی تاریخی و اصیل از هوای پاک و سرسبزی محیط باغ لذت ببرید.

باغ ارم شیراز

گذری بر تخت جمشید

هنگام بازید از دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز باید حتماً تماشای تخت جمشید را در لیست برنامه‌های تفریحی‌تان جای دهید. این شهر سنگی که قدمت 2500 ساله تاریخ ایران زمین را به نمایش می‌گذارد، برای علاقه‌مندان به تاریخ از اهمیت بسزایی برخوردار است.

گذری بر تخت جمشید

ساخت تخت جمشید در دوران حکومت پادشاهان هخامنشی آغاز شده است و از زمان زمامداری داریوش هخامنشی تا پادشاهی اردشیر اول به طول انجامیده است. نام دیگر تخت جمشید در کتاب‌های تاریخی پارسه یا پرسپولیس می‌باشد.

بر روی دیوار جبهه جنوبی این مکان کتیبه داریوش هخامنشی وجود دارد که نشان دهنده عدم وجود بنای خاصی قبل از احداث تخت جمشید در این مکان است.

گذری بر تخت جمشید

 تخت جمشید تا کنون حوادث زیادی را پشت سر گذاشته و بخش‌های بسیاری از آن در گذر زمان از بین رفته است، اما با این وجود آثار باقی مانده معماری خاص و ویژه‌ای دارند که هر گردشگری را به سوی خویش مجذوب می‌کنند.

با توجه به این که بیشتر توریست‌ها برای تماشای آثار تاریخی، تفریح و چشیدن طعم غذاهای مختلف به شهرهای گوناگون سفر می‌کنند. به شما توصیه می‌کنیم هنگام بازید از دیدنی‌های شیراز در سفر به شیراز، چشیدن طعم غذاهای منحصر به فرد این منطقه و فالوده شیرازی را به هیچ عنوان از دست ندهید.