شناخت آذربایجان غربی

14 مرداد 1396
1 دقیقه خواندن

در ادامه مقالات مربوط به معرفی استان آذربایجان غربی میخواهیم موقعیت جغرافیایی آذربایجان غربی و صنایع دستی آن را بررسی کنیم، در ادامه با دانستنی های  آژانس گردشگری پرستو سیر همراه باشید.

 جغرافیای استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی در حدود ۳۷۴۶۵ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۱/۹ درصد از مساحت ایران را دربرگرفته است ، این استان در شمال غرب ایران قرار گرفته و در نوار مرزی کشورهای ترکیه ، عراق و نخجوان قرار دارد. این استان بین ۳۵ درجه و ۵۸ دقیقه تا۳۹ درجه و ۴۷ دقیقه عرض شمالی و بین ۴۴ درجه و ۲ ه دقیقه تا ۴۷ درجه و ۲۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار واقع شده است.

استان آذربایجان غربی از ۱۷ شهرستان، ۴۰ بخش ، ۳۸ شهر و ۱۱۳ دهستان تشکیل شده است. طبق آخرین سرشماری عمومی در سال ۱۳۸۵ استان آذربایجان غربی ۲/۸۷۳/۴۵۹نفر جمعیت داشته و بر اساس برآورد انجام شده جمعیت این استان تا سال ۱۳۹۲ قریب به ۳۲۰۰۰۰۰نفر میباشد. این استان از موقعیت جغرافیایی ، تاریخی ، سیاسی و فرهنگی ممتازی برخوردار است.

آذربایجان غربی قبل از ساسانیان

در طول تاریخ چند هزار ساله یکی از نقاط سر حدی ایران بوده و در مسیر مهاجرت اقوام گوناگون از قبیل ترک، کرد، آسوری، مانا و مهمتر از همه آریاییها( مادها ، پارسها، پارتها ) قرار داشته است. از مهمترین اقوامی که در این سرزمین مسکن گزیده اند اقوام آریایی ماد بوده اند که از هزاره های اول و دوم پیش از میلاد وارد این سرزمین شدند، گرچه گفته می شود که اقوام آریایی پارسی نیز مدت زمانی را در این ناحیه به سر برده اند، این سرزمین در روزگار هخامنشی هم یکی از ساتراپهای مهم امپراطوری بزرگ ایران به حساب می آمد و حتی در حمله اسکندر هم به واسطه رشادت و هوشمندی آتروپات سردار ایرانی استقلال بومی و ایرانی خود را از دست نداد.

تاریخچه آذربایجان غربی

تاریخ استان آذربایجان غربی یکی از مهم ترین عوامل جذب مخاطبین تورهای داخلی این استان گشته است.

 

 آذربایجان غربی پس از ساسانیان

در روزگار ساسانی آذربایجان از مهمترین مناطق امپراطوری ایران بوده و بعد از حمله اعراب بارها این منطقه شاهد تنشها و مبارزات مردمی بر علیه اعراب مهاجم بود تا جاییکه قهرمانانی چون بابک خرم دین و… در مقابل تجاوزات خلفای بنی عباس ایستادگی و مبارزه کرده اند، تاریخ ایران در منطقه آذربایجان از فراز و نشیبهای فراوانی برخوردار است، شادیها و غمهای بسیاری را دیده ولی آنچه مسلم است حضور و تاثیر انکارناپذیر مردمان این خطه از ایران است که در همه برهه ها نمایان است ، بزرگترین حضور مردم آذربایجان در روند دموکراسی و مدنی ایران ، تاریخ مبارزات مردم آذربایجان در سیر تاریخ مشروطه است که بر هیچ اهل تحقیقی پوشیده نیست.

استان آذربایجان غربی هم مانند استان همجوار از دیرباز مهد هنر و تمدن بوده و گواه این ادعا اشیاء و آثار ارزشمندیست که در موزه ها و گنجینه ها و یا در آثار تاریخی پراکنده در سطح استان به چشم میخورد آثار بدست آمده از منطقه تاریخی و باستانی تخت سلیمان و یا تپه حسنلو و غیره دلالت بر این موضوع میکند. همین امر علت جذب مسافران تورداخلی به این منطقه است.

 صنایع دستی استان آذربایجان غربی

 • کوزه گریجغرافیای استان آذربایجان غربی
 • بافت چادرهای کتانی
 • جاحیم و گلیم بافی
 • قالیبافی
 • حصیر بافی
 • جوراب بافی
 • کلاه بافی
 • شال گردن بافی
 • دستکش بافی
 • پارچه بافی
 • شمع سازی
 • صابون سازی
 • خراطی
 • ساخت اشیاء چوبی بی نظیر جعبه آرایش ، جعبه تخته نرد و شطرنج و…

از دیگر سوغاتی و محصولات این استان میوه و خشکبار و مرکبات است که در نوع خود بی نظیر است ، مهمترین این محصولات توت، انگور و سیب است که بیشتر مصارف صنعتی دارند و صادر می شوند.

صنایع دستی استان آذربایجان غربی یکی از مهمترین عوامل جذابیت این استان برای گردشگران داخلی و خارجی میباشد و از مهمترین مناطق برای برگزاری تورهای داخلی میباشد.

دسترسی به راه های ارتباطی عمومی از جمله خطوط هوایی می توان از طریق خرید بلیط هواپیما برای سفر این استان را انتخاب نمود.

بلیط هواپیمای ماهان

بلیط هواپیمای ماهان ارزان