پایگاه میراث جهانی در بیابان لوت

5 آذر 1396
0 دقیقه خواندن

 پایان مرمت پایگاه میراث جهانی بیابان لوت در روستای دهسلم 

مرمت پایگاه میراث جهانی در بیابان لوت

مطابق با گزارشی که روز یکشنبه 5 آذرم ماه از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی جمع آوری شده است، بیابان لوت نخستین اثر طبیعی جهانی است که در سال 95 در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو ثبت شد. 
به این منظور دفتر مرکزی پایگاه جهانی بیابان لوت در کاخ موزه گلستان و پایگاه های جهانی استان ها در روستای دهسلم (استان خراسان جنوبی)، روستای شفیع آباد (استان کرمان) شهر نصرت آباد (استان سیستان و بلوچستان) و پایگاه محلی در شهر فهرج (استان کرمان) دایر هستند. 
زهرا رضایی ملکوتی ،مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت گفت: به دلیل ویژگی های خاص جغرافیایی و تاریخی بیابان لوت توجه بیشتر به اقدامات مدیریتی، حفاظتی و نظارتی بیابان لوت بسیار ضروری است. از همین رو اقدامات مرمتی و معرفی بیابان لوت در سه بخش در دستور کار قرار گرفت.
ملکوتی افزود: در مرحله نخست مرمت و بازسازی پایگاه میراث جهانی بیابان لوت در روستای دهلسم با استفاده از مصالح بومی و هماهنگ با اقلیم منطقه به اتمام رسید. 
او در این گزارش سخنان خود را اینگونه ادامه داد که : این اقدام از ابتدای سال جاری با هدف جذب گردشگر و معرفی ارزش های بیابان لوت انجام شد و هم اکنون نه تنها اطلاع رسانی به گردشگران در پایگاه انجام می گیرد که با ایجاد مهمانسرا داخل پایگاه بازدیدکنندگان جدای از خانه های بوم گردی روستای دهسلم می توانند به صورت محدود از این فضا استفاده کنند.
زمانی که درباره ساخت و نصب تابلو های بیابانی در این کویر از خانم زهرا رضایی ملکوتی سوال شد.ایشان پاسخ خود را اینگونه شرح دادند که: درحال حاضر تابلوهای بین راهی از نهبندان تا محل ریگ یلان به دو زبان فارسی و انگلیسی به منظور معرفی و آشنایی با این میراث طبیعی جهانی احداث و نصب شده است. این درحالی است که کف سازی بخشی از معابر روستای دهسلم و مرمت و بازسازی دیواره های چینه ای نخلستان با اعتبارات پایگاه میراث جهانی بیابان لوت در خراسان جنوبی مرمت و بازسازی شد.


آژانس گردشگری پرستو سیر ارایه دهنده خدمات تور داخلی و برگزار کننده تورهای خارجی، دارای جامع ترین بانک فروش بلیت هواپیمای داخلی و بلیت هواپیمای خارجی است. با ما همراه باشید.