جاذبه های گردشگری استان زنجان

15 مهر 1396
1 دقیقه خواندن

جاذبه های استان زنجان

در ادامه مقالات مربوط به معرفی استان زنجان میبخواهیم جاذبه های استان زنجان را مورد بررسی قرار دهیم در ادامه این مطلب با آژانس گردشگری پرستو سیر همراه شوید.

 

جغرافیای تاریخی و طبیعی استان زنجان

 

استان زنجان در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و در نقطه تلاقی و برخورد رشته کوههای البرز و زاگرس قرار دارد، بلندترین کوه استان زنجان تخت سلیمان ( ۴۴۰۰ متر) و از کوههای دیگر آن

جاذبه های استان زنجان

 • کوه قیدار
 • کوه جهان داغ
 • کوه خور جهان
 • قافلانکوه

جاذبه های استان زنجان به دلیل منحصر بفرد بودن همواره گردشگران زیادی را جذب طبیعت خود کرده است یکی از مهمترین مقاصد برگزاری تور داخلی میباشد

رود های مهم استان زنجان

 • سفید رود
 • ابهر رود
 • خوررود
 • زنجان رود
 • ایجرود
 • سجارود
 • بزینه رود

 

آب و هوای استان زنجان با تأثیر از وضعیت جغرافیایی و طبیعی مدیترانه ای ست ولی با توجه به شرایط خاص کوهستانی می توان آن را اقلیم کوهستانی هم به حساب بیاوریم.

خصوصیات این آب و هوا، گرمای شدید دره ها در تابستان و اعتدال آن در زمستان و برعکس سرمای شدید ارتفاعات در زمستان و اعتدال آنها در تابستان است، بارندگی این استان عمدتاً در بهار و پاییز و زمستان است.

برای سفر به استان زنجان میتوانید از خدمات دفاتر گردشگری ارایه دهنده خدمات تورهای داخلی استفاده کنید.

همچنین زنجان دارای فرودگاه برای پرواز های داخلی میباشد و شما میتوانید با تهیه بلیط هواپیمای داخلی به این شهر سفر کنید و از جاذبه های استان زنجان لذت ببرید.

خرید بلیت هواپیما

تاریخچه استان زنجان

استان زنجان از قدمت و تاریخ طولانی برخوردار است تا جاییکه آثار و نشانه های زندگی بشر در آن مربوط به 30000 سال قبل دوران پیش از تاریخ کشف شد، این آثار که شامل ابزار سنگی و استخوانی از انسانهای اولیه است.

بیشتر از غار تاریخی گلجیک به دست آمده است، همین طور آثار تاریخی دیگر مربوط به هفت هزار سال پیش که نشان از زندگی جمعی و مدنی ست در آن دیده می شود.

از مهمترین مناطقی که حیات بشر و مدنیت در آن به چشم میخورد منطقه ایجرود است که حتی تا هزاره های دوم و اول پیش از میلاد هم آثاری در آن دیده می شود.

شکوفایی و تداوم این تمدنها تا هزاره های بعد از میلاد و دوران اسلامی ادامه می یابد و حتی دچار زوال و حیات مجدد میگردد ولی هر بار از خاکستر تمدنهای فراموش شده و بر باد رفته تمدن تازه ای سربر می آورد، بزرگترین حوادث و رویدادهای ثبت شده در استان زنجان مربوط به دوران اسلامی به اینسو است.

حوادثی مانند حمله اعراب و مقاومت مردم محلی و قتل و عام بیرحمانه اعراب بیابانگرد بخصوص در شهرهای زنجان و طارم علیا، حمله و قتل و عام مغول در قرن هفتم، قتل و عام تیمور لنگ در قرن نهم، ولی آنچه حایز اهمیت است این منطقه هر بار بعد از حوادث خونبار مجدداً به تجدید حیات فرهنگی خود ادامه داده است و حتی اصول تازه تری را از فرهنگ مهاجم آموخته است.

آهنگ توسعه و رونق منطقه زنجان از روزگار صفویه تا به امروز با کمترین آسیبها ادامه داشته است.

 به واسطه قرار داشتن در مسیر استانهای آذربایجان و کردستان از ارزش فوق العاده ای برخوردار بوده است. از این رو همواره بعنوان یکی از مقاصد گردشگری برای طرفداران تور داخلی محسوب می شود.

خرید اینترنتی پرواز های ماهان

بلیط هواپیمای ماهان اینترنتی